ابتلا به "سفلیس" در آمریکا از "ایدز" پیشی گرفت/افزایش مرگ‌ومیر نوزادان مادران مبتلا به سفلیس

به گزارش خبرنگار اجتماعی باشگاه خبرنگاران پویا؛ ‏میزان ابتلا به بیماری‌های مقاربتی در ‎آمریکا  برای پنجمین سال متوالی افزایش یافته است؛ بیماری‌های  “سفلیس” ، “سوزاک” و “کلامیدیا” به شدت در آمریکا در حال افزایش است. 

به گزارش “نیویورک تایمز”، مرکز “کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها” آمریکا  اعلام کرد موارد ابتلا به سفلیس در آمریکا طی یک دهه گذشته ۷۱ درصد افزایش یافته و برای اولین بار از اوایل دهه ۲۰۰۰ میلادی، از موارد جدید «اچ آی وی» فراگیرتر شده است؛ در سال گذشته بیش از ۲٫۴ میلیون مورد عفونت سفلیس ، سوزاک و کلامیدیا در آمریکا گزارش شده است.

بیش از ۲٫۴ میلیون نفر عفونت سفلیس ، سوزاک و کلامیدیا در ایالات متحده در سال ۲۰۱۸ گزارش شده است که افزایش بیش از یک میلیون مورد نسبت به سال ۲۰۱۷  است؛  سفلیس یک بیماری مقاربتی است که توسط باکتری به نام “ترپونما پالیدوم” ایجاد می‌شود و توسط آزمایش خون تشخیص داده می‌شود؛ سفلیس معمولا در طولانی مدت باعث مشکلاتی مانند آرتروز، آسیب مغزی و کوری می‌شود.

بیماری سوزاک از طریق مقاربت‌ غیربهداشتی منتقل می شود؛ علایم معمول در مردان شامل سوزش ادرار و خروج ترشحات چرکی از آلت تناسلی است؛ اما در زنان معمولاً بی‌علامت است یا ممکن است خود را به صورت ترشحات واژنی یا دردهای لگنی نشان دهد. 

یماری کلامیدیا نام بیماری مقاربتی است که توسط باکتری کلامیدیا تراکوماتیس ایجاد می‌شود؛ علایم در زنان شامل ترشحات واژن و سوزش ادرار می‌باشد و در مردان سوزش ادرار و تورم و درد یک یا هر دو بیضه است. 

براساس آمار منتشر شده توسط مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ، تعداد موارد ترکیبی سفلیس ، سوزاک و کلامیدیا در ایالات متحده در سال گذشته به یک رکورد رسیده است؛ از جمله این خطرات، افزایش نگران کننده میزان مرگ و میر نوزادان ناشی از سفلیس مادرزادی است. 

بیش از یک میلیون و ۱۵هزار  مورد سفلیس در سال ۲۰۱۸ به این مرکز گزارش شده است که از سال ۲۰۱۴، ۷۱ درصد افزایش داشته است؛ این تعداد شامل افزایش ۲۲ درصدی از سال ۲۰۱۷ در تعداد مرگ و میر نوزادان مربوط به سفلیس مادرزادی است که در دوران بارداری از مادر به کودک منتقل میشود. 

” گیل بولان”  مدیر بخش CDC آمریکا در مصاحبه با رسانه‌ها در مورد افزایش این بیماری گفت:«بیش از ۷۰ درصد از ۱۳۰۰ مورد از موارد سفلیس در بین نوزادان در سال ۲۰۱۸،  فقط در پنج ایالت تگزاس ، کالیفرنیا ، فلوریدا ، آریزونا و لوئیزیانا ثبت شده است. 

به گفته  مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری، از سال ۲۰۱۴ شاهد افزایش هر دو عفونت سوزاک و کلامیدیا قابل مشاهده است؛ بیماری سوزاک با ۶۳ درصد افزایش و بیماری کلامیدیا با ۱۹ درصد افزایش همراه بوده‌اند؛ تعداد موارد بیماری سوزاک در سال ۲۰۱۸ ، ۵ درصد افزایش یافته و به بیش از ۵۸۰ هزار نفر رسیده است؛ این تعداد گزارش شده نسبت به سال ۱۹۹۱ بسیار افزایش داشته‌است؛  تعداد موارد کلامیدیا نیز در سال ۲۰۱۸ با ۳ درصد افزایش نسبت به سال ۲۰۱۷  به بیش از ۱٫۷ میلیون مورد رسیده است که بیشترین تعداد را شامل می‌شود. 

بر اساس گزارش این مرکز، مردان همجنسگرا بیشتر از دیگران دچار بیماری‌های مقاربتی می‌شوند؛ به گفته این سازمان مردان همجنسگرا ، ۵۴ درصد از کل موارد سفلیس را در سال ۲۰۱۸ تشکیل می‌دهند؛ همچنین تعداد مردان همجنسگرای مبتلا به بیماری سوزاک در سال ۲۰۱۸ دو برابر شده‌ است. 

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری آمریکا علت رشد بیماری‌های عفونی را مسائل بهداشتی می‌داند؛  افزایش غربالگری در مراکز ناایمن بین زنان ، عدم رعایت نکات بهداشت جنسی و ازدیاد همجنسگرایی در بین مردان و زنان آمریکایی، مهم ترین عوامل افزایش بیماری‌های مقاربتی شده است. 

انتهای‌پیام/ 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *