نظام آموزش بین‌الملل ایران به دو زبان عربی و انگلیسی تدوین می‌شود

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، غلامرضا کریمی در برنامه تلویزیونی پرسشگر با موضوع چالش‌های مدارس خارج از کشور اظهار‌کرد:  مدارس خارج از کشور سابقه طولانی دارد و ۱۳۵ سال قبل اولین مدرسه ایرانی در استانبول تأسیس شد و به‌تدریج مدارس در ۹ کشور توسعه یافت، اما بعد از پیروزی انقلاب گسترش بیشتری پیدا کرد و اکنون در ۵۵ کشور و ۸۵ شهر، ۱۱۲ مدرسه فعال داریم.

وی افزود: ۶۸۲ معلم و حدود ۷۰۰ نیروی محلی در مدارس خارج از کشور داریم، ۱۳ هزار و ۶۵۰ دانش‌آموز نیز در این مدارس مشغول به تحصیل هستند و به ازای هر کشور یک نوع مدرسه خاص داریم و تنوع مدارس زیاد است البته هر کشوری قواعدی برای تأسیس مدرسه دارد که باید از آنها تبعیت کنیم و زبان رسمی آموزش در مدارس ایرانی خارج از کشور فارسی است.

سرانه ۱۵ میلیونی هر دانش‌آموز در مدارس خارج از کشور

کریمی گفت: بودجه مرکز امور بین‌الملل و مدارس خارج از کشور سال ۹۵، ۱۱۰ میلیارد تومان، در سال ۹۶، ۱۱۸ میلیارد تومان، سال گذشته ۱۷۰ میلیارد تومان و سال جاری ۲۰۷ میلیارد تومان است به عبارتی اگر این رقم را به تعداد دانش‌آموزان تقسیم کنیم سرانه هر دانش آموز ۱۵ میلیون تومان می‌شود.

وی با اشاره به اینکه ۴۸۷ هزار دانش‌آموز اتباع در مدارس داخل کشور تحصیل می‌کنند همچنین ۱۳ هزار دانش‌آموز در مدارس خارج از کشور حضور دارند که حدود سه هزار نفر از آنها ایرانی نیستند، بیان‌کرد: البته در خارج از کشور اگر تعداد دانش‌آموزان کمتر از ۵ نفر باشد مدرسه تشکیل نمی‌دهیم اما توجه داشته باشید که مدارس ایرانی برای تحصیل فرزندان کارگزاران نظام تشکیل شده‌اند و ناچاریم با تعداد دانش‌آموز کم هم مدرسه دایر کنیم بنابراین برخی مدارس خارج از کشور ۶، ۱۱ یا ۱۸ دانش‌آموز دارند.

۴ تا ۶ هزار یورو حقوق ماهانه معلمان در مدارس خارج از کشور

رئیس مرکز امور بین الملل و مدارس خارج از کشور وزارت آموزش و پرورش بیان‌کرد: ۶۸۲ معلم در خارج از کشور داریم که ۲۷۶ نفر حقوق ارزی دریافت می‌کنند که بین ۴ تا ۶ هزار یورو دریافتی دارند، ۲۱۴ نفر تبعه فرهنگیان یعنی همسران این ۲۷۶ نفر هستند که حقوق ریالی دریافت می‌کنند و ۱۱۴ نفر نیز تبعه غیرفرهنگی هستند یعنی ممکن است سفیر، معاون سفیر یا رئیس سازمان هواپیمایی در آن کشور، همسرش آموزش‌وپرورشی باشد که حقوق ریالی دریافت می‌کنند.

کاهش معلمان اعزامی به مدارس خارج از کشور تا ۱۵۰ نفر

وی درباره حل مشکل مدارس خارج از کشور که با خطر بسته شدن همراه بودند، افزود: به خاطر چالش‌های ارزی به سمت بستن مدارس نرفتیم و شیوه‌های جدیدی را برای حفظ مدارس خارج از کشور درنظر گرفتیم از جمله کاهش مسیرهای هزینه‌بر به عنوان مثال در سال ۹۶، ۴۰۳ نفر نیروی اعزامی به خارج داشتیم که امسال به دلیل تشدید مشکلات ارزی تعداد نیروهای اعزامی را به ۱۵۰ نفر می‌رسانیم.

رئیس مرکز امور بین الملل و مدارس خارج از کشور وزارت آموزش و پرورش ادامه داد: معلمان خارج از کشور معوقات انباشته‌ای از سال‌های قبل دارند مثلا چند ماه حق مسکن سال ۹۶ و سال ۹۵ پرداخت نشده است با افزایش قیمت ارز با چالش‌های بسیاری روبرو شدیم از بودجه ۱۷۰ میلیارد تومانی ما در سال گذشته هم ۶۸ میلیارد تخصیص نیافته است و توانستیم فوق العاده ارزی معلمان را تا۶ ماه پرداخت کنیم.

کریمی درباره کیفیت آموزش در مدارس خارج از کشور گفت: ۸۰ مدرسه زیر ۴۰ دانش‌آموز داریم که فقط با یک نیروی اعزامی اداره و کلاس به صورت چندپایه تدریس می‌شود البته آموزش‌های مجازی را داریم به عنوان مثال ممکن است کلاس زیست شناسی به صورت مجازی برگزار شود یعنی معلمی در ایران مباحث را توضیح دهد و فیلم آن در خارج از کشور برای دانش‌آموزان در کلاس درس پخش شود.

وی در پاسخ به اینکه آیا همه کشورهای جهان مدارسی به این سبک در نقاط دیگر دنیا دارند؟ گفت: انگستان ۳۰۰ هزار، فرانسه ۲۰۰ هزار، آمریکا ۴۰۰ هزار دانش آموز خارجی دارد. هند و پاکستان تمرکزشان در ۵ یا ۶ کشور برای آموزش به زبان خودشان است اما هیچ کجا به اندازه ما تاکید وجود ندارد که حتما مدرسه داشته باشیم.

نظام آموزش بین‌الملل ایران به دو زبان انگلیسی و عربی در راه است

رئیس مرکز امور بین الملل و مدارس خارج از کشور وزارت آموزش و پرورش با اشاره به اینکه نظام آموزش بین‌الملل جمهوری اسلامی به زبان انگلیسی و عربی تهیه شده است که می‌خواهیم آن را به شورای عالی آموزش و پرورش ببریم، گفت: اگربه زبان‌‌های دیگر آموزش دهیم می‌توانیم دانش‌آموزان بیشتری را در مدارس جذب کنیم.

کریمی با تاکید بر اینکه مدارس خارج از کشور تعطیل نمی‌شوند، مطرح کرد: امروز دچار چالشی شدیم که می‌تواند فرصتی هم باشد ایران با توجه به ارزش‌هایی که دارد باید مدارسش در خارج از کشور گسترش یابد اگر نظام آموزش بین الملل ما ۱۰ سال پیش آماده و اجرا شده بود امروز تعداد دانش آموزان ما بسیار بیشتر بود.

وی درباره کیفیت آموزش در مدارس خارج از کشور نیز گفت: در مدارس زیر ۴۰ نفر امکان کیفیت بخشی به آن معنا وجود ندارد. اگر بتوانیم زودتر نظام آموزش بین الملل را ایجاد کنیم استقبال از مدارس بیشتر می‌شود.ما از قبل از شروع بحران ارزی کارهایی را شروع کردیم ۶۵۰ معلم با حقوق ارزی داشتیم که در حال کاهش  آنها هستیم که مهر امسال به ۱۵۰ نفر میرسد تا پول آن به مدرسه برود و در آنجا هزینه شود.

انتهای پیام/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *