پایان ترس و وحشت در یک موسسه نگهداری معلولان

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم ، ۵ دی ماه گزارشی تحت عنوان “سرگردانی احتمالی ۲۳۰ معلول ذهنی و جسمی / تغییر مدیران یک موسسه به دلیل عدم کارایی” منتشر شد که در پی آن تاکید شده بود موسسه خیریه فدک (باغ رضوان) مرکز نگهداری ۲۳۳ معلول ذهنی، جسمی و سندروم دان است که این مرکز در منطقه ۲۱ ( خیابان داروپخش) قرار دارد و توسط هیئت مدیره موسسه، خیرین و نیکوکاران اداره می‌شود.

در مجاورت این موسسه مجموعه‌ای تحت عنوان مجتمع تامین، توسعه ورد آورد قرار دارد که وابسته به سازمان بهزیستی شهر تهران است که در همین رابطه و به تازگی فاضلی نژاد – مدیر بهزیستی شهر تهران دستوری مبنی بر بازپس‌گیری مرکز نگهداری توانخواهان موسسه فدک را داده بود و این در حالیست که مشخص نیست که تکلیف ۲۳۰ معلول ذهنی و جسمی چه خواهد شد.

در همین رابطه رویانیان – مدیر این موسسه اظهار کرد: یکسال پیش و به تاریخ یکم دی ماه ۹۶ این مجموعه از سوی بهزیستی به موسسه تحویل داده شد و آن زمان امکاناتی در داخل موسسه وجود نداشت و در واقع موسسه بدون تجهیزات و فقط یک ساختمان به مساحت ۳۰ هزار متر مربع تحویل داده شد.

وی تصریح کرد: بر اساس قراردادی که فی مابین موسسه فدک و بهزیستی شهر تهران منعقد شد اجاره‌ای به میزان هر ماه ۱۷ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان برای این موسسه در نظر گرفته شد که موسسه متعهد شد که هر ماه این مبلغ را به حساب بهزیستی شهر تهران واریز کند.

رویانیان ادامه داد: در طی یکسال گذشته نیز بر اساس فاکتورهای موجود ۲۵۰ میلیون تومان صرف بازسازی ساختمان موسسه شده است و این در حالی است که طی این مدت سازمان بهزیستی شهر تهران ریالی بابت یارانه به موسسه پرداخت نکرده است.

به گزارش تسنیم، بر همین اساس طی یک سال گذشته بالغ بر ۷ میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان هزینه ارائه خدمات به معلولان طی یک سال گذشته شده است که این هزینه در بخش‌های مختلف تغذیه، پوشک، درمان، آموزش، بازسازی ساختمان، حقوق پرسنل و اجاره بها بابت ساختمان شده است.

به گفته مدیر موسسه فدک در طی یکسال گذشته مسئولان بهزیستی استان تهران و شهر تهران کارشکنی‌های بسیاری را انجام دادند و در اجرای برنامه‌های موسسه مخالفت کرده‌اند، علاوه بر پیگیری‌های متعدد و علی رغم اینکه پروانه و مجوز فعالیت موسسه صادر شده است اما مسئولان بهزیستی شهر تهران از ارائه آن به موسسه ممانعت می‌کنند.

رویانیان گفت: در طی یکسال گذشته ماهیانه ۱۰ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان از سوی تعدادی از خانواده‌های معلولان به موسسه داده شده است و این در حالی است که اکثر آنها به صورت رایگان خدمت دریافت می‌کنند.

وی با تاکید بر اینکه خیرین قطعا در مقابل این تصمیم سازمان بهزیستی شهر تهران ایستادگی خواهند کرد، بیان کرد: این موسسه هم اینک شرایط خوبی را در بحث نگهداری از معلولان اشاره شده دارد و ما تلاش خواهیم کرد این مرکز را همانند یک سال گذشته حفظ و نگهداری کنیم.

مدیر این موسسه ادامه داد: علی رغم کارشکنی‌های یکسال گذشته توسط پرسنل بهزیستی شهر تهران و مجتمع وردآورد تا به امروز شرایط و امکانات نگهداری و شادابی معلولان فراهم شده است علاوه بر اینکه حدود ۱۰۰ نفر سرپرست خانوار در این مجموعه مشغول به کار شده‌اند.

وی همچنین از مسؤلان مربوطه اعم از وزیر رفاه و همچنین معاونین سازمان بهزیستی کشور درخواست کرد نسبت به اجرای اصل ۴۴ قانون اساسی عنایت ویژه‌ای داشته باشند

و حالا بعد از ۵ روز و پس تغییرات در سازمان بهزیستی کشور و حضور وحید قبادی دانا بر مستند این سازمان و به دستور محمد شریعتمداری موانع و مشکلات در این موسسه مرتفع و باردیگر آرامش به این موسسه و معلولان ذهنی بازگشته است آرامشی که معلولان به دنبال آنها بودند.

در همین رابطه حسین نحوی نژاد  – معاون امور توانبخشی سازمان بهزیستی کشور با اشاره به تاکید قبادی دانا – رئیس بهزیستی کشور و همچنین محمد شریعتمداری وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی بیان کرد: در پی این دستور بازدیدی از مرکز اشاره شده داشتیم و دستورات لازم ابلاغ شد.

وی با اشاره به اینکه سازمان بهزیستی متولی امور خدمت رسانی به معلولان است، گفت: ما در این زمینه با کسی معامله نداریم و نمی‌گذاریم کسی در ارائه خدمت رسانی به جامعه هدف بهزیستی سنگ اندازی کند و همینک مرکز اشاره شده با مدیریت رویانیان به آرامش رسیده است.

رویانیان – مدیر موسسه فدک نیز ضمن تقدیر از ورود وزیر رفاه و رئیس سازمان بهزیستی و سایر مسئولان این سازمان برای رفع مشکلات به بوجود آمده در مرکز بیان کرد: خوشبختانه حال معلولان خوب است وموسسه به آرامش رسیده است.

وی بیان کرد: مرکز نگهداری توانخواهان بالای ۱۴ سال دختران شرایط خوبی را دارد و در طی یکسال گذشته نیز تلاش شده با همکاری خیرین و هیئت مدیره موسسه فدک خدمات خوبی ارائه شود.

انتهای پیام/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *