الهام فخاری: رفتار شهروندی سازمانی الگوی رفتار سازمانی کارکنان شهرداری باشد

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم ، الهام فخاری در جریان یکصدوششمین جلسه شورای شهر تهران در نطق پیش از دستور با بیان اینکه در ساختاری غیر دمکراتیک، غلبه ماموریت‌های پنهان و چشم اندازهای سیاسی، تهران و شهرداری آن را به فرصتی با کارکردهای پنهان و تاریک تبدیل کرده است گفت: درآمدهای شهرداریها باید بر اساس درآمدهای ناشی از مالیات بر دارایی باشد که موجب میشود این نوع درآمدها به میزان ساختوساز شهری وابسته نبوده و باعث می‌شود سرمایه‌گذاران عمده سرمایه‌شان را در بخش مسکن بلوکه نکنند.

وی افزود: فساد، مجموعه رفتارهایی است که فرد از وظایف رسمی به خاطر کسب منافع شخصی یا کسب موقعیت خاص، دچار تخطی و انحراف می‌شود تا تلاشی برای کسب ثروت و قدرت از طریق غیرقانونی، تحصیل منافع خصوصی به بهای از دست رفتن منافع عمومی یا استفاده از قدرت دولتی برای منافع شخصی باشد. بنابراین می‌توان فساد اداری را یک عمل یا اقدام منفی دربردارنده انگیزه‌های فردی یا گروهی دانست که منشأ آن منافع مادی یا غیرمادی است.

فخاری با بیان اینکه فساد عمدتا در دو سطح قابل اشاره است تصریح کرد: سطح اول، مفاسدی است که عمدتا با نخبگان سیاسی سر و کار دارد و کارمندان عالی رتبه و مقامات ارشد دولت‌ها را مشغول خود می‌سازد. سطح دوم، میان کارمندان رده میانی است که در این نوع مفاسد، رشوه‌های عمومی و کارسازی‌های غیرقانونی با بخش خصوصی و جامعه صورت می‌گیرد.

وی ادامه داد: بررسی‌های تجربی نشان می‌دهد که فساد اداری در رده‌های میانی و پایین نظام اداری تا حدود زیادی به میزان فساد در بین سیاستمداران و کارمندان عالی رتبه بستگی دارد. هم‌چنین در یک محیط سیاسی فاسد، کارمندان رده‌های میانی که مرتکب فساد اداری می‌شوند، کمتر نگران کشف جرم هستند چون غالباً میان مسئولان رده بالا و مدیران میانی نوعی تبانی برای چشم‌پوشی متقابل وجود دارد.

رئیس کمیته اجتماعی شورای شهر تهران با تاکید بر ضرورت تدوین نظامنامه‌ی اخلاق حرفه‌ای شهرداری تهران و تحقق رفتار شهروندی سازمانی گفت: رفتار شهروندی سازمانی الگوی رفتار سازمانی کارکنان شهرداری باشد.

رئیس کمیته اجتماعی شورای شهر تهران گفت: فساد در دستگاه‌های دولتی را می‌توان با مصادیقی مثل پارتی‌بازی، بی‌عدالتی، باج خواهی، ایجاد نارضایتی ارباب رجوع شناخت و حتی آن را به تمام اشکال گوناگون اعمال قدرت شخصی و استفاده نامشروع از مقام و موقعیت شغلی تسری داد و لذا زمانی که یک مقام اداری در تصمیم های اداری، تحت تأثیر منافع شخصی و یا روابط خانوادگی و دلبستگی‌های اجتماعی قرار می‌گیرد، مرتکب فساد اداری شده است.

انتهای پیام/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *