صندوق ذخیره ارزی اعتبار ندارد؛ ۳ میلیارد دلار بودجه حذف مدارس فرسوده محقق نشد

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، شهر تهران به لحاظ سرانه و متراژ و مقاومت مدارس جزو فقیرترین استان‌هاست و بیشترین مدارس فرسوده کشور در شهر تهران قرار دارند. ۲۶۴ مدرسه با قدمت بالای ۶۰ سال در شهر تهران وجود دارند که این مدارس آسیب‌پذیرند به گونه‌ای که طبق اعلام عباسعلی باقری مدیرکل آموزش‌وپرورش شهر تهران، در سال‌های اخیر حتی طوفانی رخ داد و سقف برخی مدارس کنده شد یا آسیب دید و این مدارس در برابر زلزله طاقت نمی‌آورند.

در شهر تهران بیشترین مدارس فرسوده در حاشیه جنوبی شهر، شهرری، مناطق مرکزی و مناطق ۷، ۹، ۱۱، ۱۲، ۱۳ و ۱۹ قرار دارد.

در همین رابطه محمد بیرانوند عضو کمیسیون آموزش‌وتحقیقات مجلس اظهار کرد: ۳۰ درصد مدارس کشور به مقاوم‌سازی، تخریب و بازسازی نیاز دارند. در برنامه ششم توسعه مبلغی را برای تخریب، بازسازی و مقاوم‌سازی مدارس در نظر گرفتند که معادل ۳ میلیارد دلار از محل صندوق ذخیره ارزی  بود اما به دلیل خالی بودن این صندوق قابل وصول نیست بنابراین باید بتوانیم پیشنهادی ارائه کنیم که محل این اعتبار تغییر یابد.

وی افزود: قانون را نوشتیم که اجرا شود اما به دلیل مشکلات و تنگناها وضعیت آنگونه که مدنظر است پیش نمی‌رود راه برون رفت از این وضعیت این است که خیران را قوی‌تر کنیم و همه را به کمک بطلبیم چون این مسئله از توان دولت خارج است اما تلاش می‌کنیم دولت آنچه را که می‌تواند انجام دهد.

بیرانوند بیان کرد: مدارس تهران شایسته پایتخت نیست و اگر عزم ملی ایجاد شود این پتانسیل وجود دارد که شرایط اینگونه نباشد و اگر عزمی باشد می‌توان شرایط مدارس تهران را تغییر داد. کارگروهی باید در بحث مدارس تهران تشکیل شود و اگر نیازی به حضور کمیسیون آموزش بود حتما همراهی خواهیم کرد.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس مطرح کرد: فضاهای آموزشی باید دغدغه خاص باشد و عزم ملی برای ورود همه نیاز دارد. تا زمانی که نگاه به برنامه‌ها دولتی باشد، توقع است دولتی‌ها پای کار بیایند تا بخش‌های دیگر نیز برای کمک آماده شوند و باید مجموعه‌ای را به ویژه برای شهر تهران تشکیل دهیم.

انتهای پیام/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *