وضعیت معیشت و خستگی معلمان انگیزه دانشجویان را کم کرده است

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم, فریده اولاد قباد امروز در نوزدهمین اجلاس سراسری مدیران دانشگاه فرهنگیان اظهار کرد: زمانی که وزارت آموزش و پرورش اولویت نخست دولت و مجلس نباشد نمی توانیم زیرساخت های رشد و توسعه کشور را داشته باشیم.

وی افزود: زمانی که دولت لایحه برنامه ششم توسعه را ارائه کرد فقط یک بند خرید خدمات آموزشی در آن بود که با تلاش کمیسیون آموزش مجلس ۲۴ بند به آن اضافه شد که یکی از بندهای مهم درباره دانشگاه فرهنگیان است. در بحث بودجه آموزش و پرورش و دانشگاه فرهنگیان انتظار داریم با توجه به دغدغه رهبر معظم انقلاب در اولویت نخست دانشگاه ها برای توزیع بودجه باشند. بودجه آموزش و پرورش در سا ۹۶ حدود ۳۶هزار میلیارد و در سال ۹۷ به ۴۲ هزار میلیارد تومان رسید و امسال ۱۰ هزار میلیارد کسری بودجه وجود دارد.

وی بیان کرد:دانشگاه فرهنگیان رکن اساسی تربیت نیروی انسانی است و هویت اصلی آن تربیت, تامین و توانمندسازی منابع انسانی در کشور است. تقویت و ارتقای جایگاه پژوش و تولید علم در این دانشگاه مهم است و یکی از معضلات نظام آموزشی ما کپی کردن است و این دانشگاه باید در راستای مسائل اساسی کشور, پژوهش های کاربردی داشته باشد.پیشگیری از رفتارهای پرخطر و آسیب های اجتماعی که روز به روز در مدارس رو به رشد است یکی از محورهایی است که می تواند مورد پژوهش قرار بگیرد.

اولاد قباد گفت: جذب استعدادهای برتر برای معلم شدن یکی از نیازهای اساسی است.هم اکنون یکی از دغدغه های کمیسیون آموزش مجلس تعیین تکلیف معلمان حق التدریس و آموزشیاران نهضت است اما معتقدیم دغدغه دانشگاه فرهنگیان باید جذب استعدادهای برتر در حوزه معلمی باشد و ما نسبت به کشورهایی که زمانی همگن ما بودند مانند ژاپن و روسیه با اولویت بندی و جذب نیروهای دارای علاقه و انگیزه به بهبود نظام آموزشی خود کمک کنیم.

وی تصریح کرد: اگر نیروهای لازم در دانشگاه فرهنگیان تامین نشود آموزش و پرورش ناچار است به سمت نیروهایی برود که مهارت های لازم را برای حضور در کلاس درس ندارند. بسیاری از کارکنان آموزش و پرورش دارای مدرک دکترا هستند و باید به عنوان هییت علمی در دانشگاه فرهنگیان جذب شوند. هم اکنون دانشجو معلمان وضعیت معیشت و خستگی معلمان را می بینند دیگر علاقه ای به معلمی ندارند و دانشگاه فرهنگیان باید نشاط و انگیزه را برای آنها ایجاد کند.

انتهای پیام

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *