فتاحیان: توله یوز تصادفی سمنان قطع نخاع شده است + فیلم

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، توله یوزپلنگ ۱۸ ماهه‌ای که سه‌شنبه در پی تصادف جاده‌ای در محور تهران-مشهد مصدوم شده بود، روز گذشته، تحت عمل جراحی گرفت. مسافتی ۱۲ کیلومتری از این جاده تا کنون دستکم ۶ یوزپلنگ را به کام مرگ کشیده اما وعده ایمن‌سازی این مسافت نه چندان طولانی که دو سال است که از سوی سازمان حفاظت محیط زیست اعلام شده علی‌رغم استقبال وزارت راه و ترابری تا به امروز محقق نشده است.

حمیدرضا فتاحیان، متخصص جراحی دامپزشکی با بیان اینکه این توله یوزپلنگ نر، دچار ضایعه نخاعی برگشت‌ناپذیر شده و از این پس قادر به استفاده از اندام‌های خلفی نخواهد بود به تسنیم گفت: به منظور جلوگیری از از دست رفتن فرصت طلایی درمان، توله یوز در ساعات اولیه ورود به تهران، به بیمارستان منتقل شد اما متاسفانه بر اثر شدت ضربه وارده، لامینای مهره‌ شکسته و از ساختار مهره‌ جدا شده و نخاع واقع در زیر آن قطع شده بود.

وی ادامه داد: آسیب شدید باعث از بین رفتن امتداد نخاع شده و محل شکستگی با حجم زیادی از هماتوم (خون لخته شده) پوشیده شده بود که پس از رویت توسط دکتر خرازیان مقدم، مدیرکل دفتر حیات وحش، با توجه به ارزشمند بودن این گونه در حال انقراض، تصمیم بر تثبیت ستون مهره‌ها گرفته شد.

عضو هیات علمی دانشکده علوم تخصصی دامپزشکی واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی درباره وضعیت حرکتی این توله یوز در آینده گفت: در حال حاضر شکستگی ستون مهره‌ها تثبیت شده اما با توجه به انقطاع نخاع، عملکرد اعصاب اندام‌های حرکتی لگن و دم از بین رفته و به فلج شدن این اندام‌ها و عدم اختیار در دفع ادرار و مدفوع و عدم انتقال حس درد منجر شده است.

به گزارش تسنیم، مسافتی نه چندان طولانی اما حادثه‌خیز از محور تهران-‌مشهد تا کنون دستکم ۶ یوزپلنگ را به کام مرگ کشیده که با توجه به جمعیت اندک یوزپلنگ‌های باقی‌مانده، آمار ناگواری است. اما اجرای وعده ایمن‌سازی این مسافت ۱۲ کیلومتری حادثه‌خیز که از بهار ۹۵ مطرح شد بارها به تعویق افتاد. زمان اجرای طرح فنس‌کشی و ایمن‌سازی این مسافت که با استقبال وزارت راه و ترابری هم همراه شده بود ابتدا از سوی پروژه حفاظت از یوز، آبان ۹۵ اعلام شد اما بارها  به تعویق افتاد. سرانجام، هومن جوکار، مدیر پروژه حفاظت از یوز، شهریور ۹۶ به مناسبت روز ملی یوزپلنگ در گفت‌وگو با رسانه‌ها از عدم همکاری وزارت راه در ایمن‌سازی این مسافت ۱۲ کیلومتری گله کرد و این بار دیگر حتی زمانی برای عمل به این وعده هم تعیین نکرد. اظهارات جوکار مبنی بر عدم همکاری وزارت راه، اما از سوی مدیرکل مدیرکل راه‌وترابری سمنان تکذیب شد.

بیشتر بخوانید: مدیرکل راه‌وترابری سمنان اظهارات مدیر پروژه یوز را تکذیب کرد

 

 

انتهای پیام/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *