جدیدترین جزئیات پرونده ارسباران برای ثبت جهانی + تصاویر

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری تسنیم، منطقه حفاظت شده ارسباران به مساحت ۷۸ هزار هکتار در شمال غرب ایران در استان آذربایجان شرقی و در مجاورت کشورهای آذربایجان و ارمنستان در کنار رود ارس قرار گرفته است. این منطقه از سال ۱۹۷۳ به عنوان منطقه حفاظت شده اعلام و در سال ۱۹۷۷ به عنوان ذخیره گاه زیست کره به یونسکو معرفی شد.

بیشتر ببینید:

پایین آمدن خرس‌های تحت حفاظت در ایران از نردبان+فیلم

فیلم دو «قوی سیاه» نادر در ایران + تصاویر

چگونه مغول زمین ایران را فتح کرد اما نتوانست سرزمین ایران را فتح کند/صندوقخانه هر ایرانی کجاست؟

مردم دنیا برای «سفر» رفتن می‌جنگند/ سفر به‌مانند تحصیل یک «حق» است

 در سال ۲۰۱۶ پرونده این منطقه شامل ۵۷ هزار هکتار از مساحت ذخیره گاه زیست کره بود باتوجه به ویژگیهای طبیعی منحصر به فرد آن در دنیا مانند غنای گونه‌های گیاهی و  جانوری، وجود جوامع گیاهی منحصر به فرد، گونه‌های اندمیک، در برداشتن وسیعترین جنگل آردوج و نیز آخرین حد پراکنش آن در نیمکره شمالی و همچنین زیستگاه ۱۵ گونه از جانوران در معرض خطر دنیاست که در فهرست گونه‌های در معرض خطر IUCN قرار دارند، همچنین این منطقه آخرین پناهگاه برخی از گونه‌های گیاهی و جانوری دنیا در نیمکره شمالی محسوب شده و بنابراین به عنوان زیستگاهی منحصر به فرد در دنیا به یونسکو معرفی شد.

در این زمینه کمیته میراث جهانی یونسکو در پی تلاش‌های هیئت نمایندگی کشورمان و ارائه توجیهات علمی از رأی قبلی خود دایر بر رد ثبت ارسباران در فهرست میراث جهانی منصرف شد.

محمد حسن طالبیان – معاون میراث فرهنگی کشور گفت: «با این رأی ایران می‌تواند پس از رفع مشکلات از جمله ضرورت جابه‌جایی زمین‌های کشاورزی موجود در منطقه نسبت به ارائه پرونده و ثبت اثر اقدام کند.»

به گفته وی، براساس تصمیم ارزیابان اتحادیه بین المللی حفاظت از طبیعت (IUCN) این پرونده رد (Non inscription) اعلام شده بود که با رایزنی‌های انجام‌شده با IUCN و همچنین اعضای کمیته در دفاع از ارزش‌های پرونده امکان ثبت این اثر پس از رفع مشکلات عنوان‌شده در ارزیابی کارشناسان اتحادیه بین المللی حفاظت از طبیعت وجود دارد.

انتهای پیام/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *