وقتی از قسم مسئولان شکارفروش، شاخ قوچ بیرون می‌زند

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، هفته گذشته بود در حاشیه اعتراضات متخصصان، کارشناسان، فعالان محیط زیست و نمایندگان مجلس نسبت به جولان شکارچیان خارجی در زیستگاه‌های کشور،  رسانه‌ها خبر از دستور دادستان کاشمر برای ابطال پروانه شکار اتباع آمریکایی در این شهرستان دادند. خبری که با استقبال دادستان کل کشور همراه شد.

حجةالاسلام محمدجعفر منتظری، در این‌باره گفت: یکی از برنامه‌های آمریکای جنایتکار ممنوعیت ورود ایرانیان به آن کشور بود؛ آمریکا با نظام جمهوری اسلامی و ملت ایران اینگونه رفتار می‌کند بعد آن آقای مدیر برای اینکه یک شهروند امریکا در آسایش باشد اجازه می‌دهد به ایران بیاید و از شکارگاه ایران در نیشابور و کاشمر شکار کند. این ننگ را انسان به کجا ببرد.
وی با بیان اینکه دادستان کاشمر با شجاعت به این موضوع ورود کرده است و من به او آفرین گفتم، ادامه داد: خودم به این موضوع ورود کردم گفتند چون در خارج از کشور هستند و دلار بیشتر می دهند اجازه دادیم به شکارگاه بروند.

این اتفاقات، سازمان حفاظت محیط زیست را بر آن داشت تا مطابق شیوه مرسوم و متداول مسئولانش، این بار هم راه تکذیب و انکار پیش گیرد و صدور پروانه شکار در کاشمر را به کل منکر شود.

در نتیجه، سه روز پس از اظهارات دادستان کل کشور، پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان حفاظت محیط زیست به نقل از علی تیموری، مدیرکل حفاظت و مدیریت شکار و صید سازمان حفاظت محیط زیست  با تکذیب خبر صدور مجوز شکار برای اتباع آمریکایی در کاشمر، نوشت: طی سال جاری هیچ پروانه شکاری توسط صندوق ملی محیط زیست برای شکارچیان داخلی و خارجی در شهرستان کاشمر صادر نشده است.
تیموری درباره مکاتبه دادستان کاشمر با اداره کل حفاظت محیط زیست استان خراسان رضوی و درخواست عدم صدور پروانه شکار برای اتباع آمریکایی، خاطرنشان کرد: تاکنون هیچ مجوز شکاری برای اتباع آمریکایی در کاشمر صادر نشده است و سازمان حفاظت محیط زیست در حال حاضر هیچ برنامه ای برای صدور مجوز شکار برای اتباع آمریکایی ندارد.

اما شتابزدگی آقای مدیرکل در انکار و تکذیب صدور پروانه شکار در شهرستان کاشمر مانع از توجه وی به این نکته شد که تصاویر پروانه‌های صادر شده برای شکار در استان خراسان رضوی، ماه گذشته در رسانه‌ها منتشر شده و حاشیه‌هایی را هم به همراه داشته. تصویری که حکایت از فروش پروانه شکار ۵ قوچ به بهای هرکدام، یک میلیون تومان در منطقه شکارممنوع سید مرتضی واقع در شهرستان کاشمر دارد.

بیشتر بخوانید: سهم هر زیستگاه، تنها یک هفتادم خونبهای قوچ؟ / در حاشیه شکارفروشی‌ به اتباع آمریکایی

 

تکذیب مدیرکل فراموشکار محیط زیست که سبب تعجب فعالان محیط زیست شده و بار دیگر صداقت مسئولان حفاظت محیط زیست را زیر سوال برد، واکنش دادستان کاشمر را هم به همراه داشت.

غلامرضا طالعی،دادستان کاشمر به ورود اتباع آمریکایی برای شکار به برخی شهرهای خراسان‌رضوی اشاره کرد و افزود: هرچند مسئولان صدور مجوز برای شکار اتباع آمریکایی را تکذیب کردند اما دم خروس موضوع بسیار بلندتر از آن است که بخواهند آن را تکذیب کنند.

وی به شکار اتباع آمریکایی در برخی شهرهای یزد، خراسان جنوبی و نیشابور اشاره کرد و گفت: در شهرستان کاشمر با حمایت امام‌جمعه، شکار اتباع آمریکایی در کاشمر، دومین شهر زیارتی خراسان رضوی را ممنوع اعلام کردیم و در این زمینه هم مورد تقدیر دادستان کل کشور قرار گرفتیم.

حالا باید منتظر ماند و دید، برای ۵ پروانه شکاری که مسئولان سازمان حفاظت محیط زیست برای شکار اتباع آمریکایی در کاشمر صادر کرده بودند، چه سرنوشتی رقم خواهد خورد؟ آیا شکارچیانی با تابعیت غیرآمریکایی جای شکارچیان آمریکایی علاقمند به قوچ‌های منطقه سیدمرتضی را خواهند گرفت یا برعکس، شکارچیان آمریکایی، گزینه دیگری را از میان زیستگاه‌های کشور که مسئولان محیط زیست برایشان در طبق اخلاص گذاشته‌اند انتخاب خواهند کرد؟

به گزارش تسنیم، مدیرکل حفاظت و مدیریت شکار و صید سازمان حفاظت محیط زیست در حالی، تابعیت آمریکایی شکارچیانی که طی یک ماه گذشته در زیستگاه‌های کشور به شکار پرداخته‌اند را انکار می‌کند که تا کنون علاوه بر اظهارات مستند منتشر شده توسط رسانه‌ها و فعالان محیط زیست مبنی بر تابعیت آمریکایی این شکارچیان، پرویز آرامنش، مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی در گفت‌وگوهایش به تابعیت آمریکایی شکارچیانی که در منطقه حفاظت شده درمیان شکار کرده‌اند اشاره کرده و اسرافیل شفیع‌زاده، مدیرعامل شرکت برگزارکننده تورهای شکار هم با انتشار کلیپ‌هایی در فضای مجازی وارد کردن شکارچیان آمریکایی به زیستگاه‌های کشور را مایه افتخار دانسته است.

انتهای پیام/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *