مشاهدات کارکنان صلیب سرخ از وضعیت عجیب یک شهر جنگی

به گزارش خبرگزاری تسنیم، حدیده که روزگاری شهری پر جنب و جوش و پایانه اصلی واردات کالاهای تجاری و خانه ۳۵ هزار ماهیگیر بود امروز تقربیا خالی از سکنه شده است.

در این میان، هر روز به تعداد جنگجویان داخل شهر افزوده می‌شود و مردم شهر نگران محاصره  حدیده هستند. ساکنان شهر زیر فشار شدید قرار دارند و غبار نگرانی شهر را فرا گرفته. مردم به جای اینکه مشغول جشن عید فطر باشند، مشغول ذخیره کردن سوخت و غذا هستند.

به گفته کارکنان کمیته بین المللی صلیب سرخ از حدیده، امروز نشانه‌های فقر همه جای شهر را پوشانده؛ خیلی از مردم در شرایط فقر مطلق زندگی می‌کنند. آنهایی که که شاغل هستند باید خرج ۲ یا ۳ خانواده را بدهند.

گدایان در همه جا هستند. این گدایان هر چه دارند را با آنانیکه از خودشان کمتر دارند تقسیم می‌کنند.

مردمی که در زاغه‌های اطراف شهر زندگی می‌کنند در میان زباله‌ها دنبال یک لقمه نان می‌گردند تا زنده بمانند. همه پول این مردم فقط برای خرید روغن خوراکی برای یک وعده غذا کافی است.

در چند روز آینده احتمالا دهها هزار نفر از شهر فرار می‌کنند. صلیب سرخ جهانی نگران آوارگانی است که تحت این شرایط مجددا باید بگریزند. 

خانواده‌هایی که کودکانشان دچار بیماریهای کلیوی و قلبی هستند به دفتر نمایندگی صلیب سرخ جهانی مراجعه می‌کنند و تقاضا دارند برای عمل جراحی کودکانشان به ایشان کمک بشود. این در حالیست که بیمارستانها به علت قطعی برق ناشی از کمبود سوخت یا خرابی مولدها، نمی‌توانند به درستی کار کنند.

پیشتر مدیر منطقه ای کمیته بین المللی صلیب سرخ برای خاور نزدیک و میانه، با اشاره به وضع اسفناک مردم در حدیده  پیش بینی کرده بود که حمله اخیر به حدیده با ایجاد تاخیر در ورود کالاهای ضروری به یمن، وضعیت اسفناک مردم در سراسر یمن را بدتر خواهد کرد.

وی از تمام طرفین درگیری خواسته بود از مسیرهای حیاتی ورود کالاهای ضروری به یمن ، فرودگاه صنعا و بندر حدیده، محافظت به عمل آورند.

تصویر گرفته شده از خانواده ایی در سال ۱۳۹۶ که ۵ ساعت در صف انتظار پزشک بودند. با شرایط جدید و اوضاع نامناسب بیمارستانها، امکان استفاده از خدمات درمانی بدتر از قبل خواهد شد.

انتهای پیام/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *