ظرفیت هنرستان‌های دولتی پاسخگو نیست؛ هدایت بخشی از دانش‌آموزان به هنرستان‌های غیرولتی

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، در گزارشی تحت عنوان “شکار دانش‌آموز از مدارس دولتی” به موضوعی پرداختیم که از سوی برخی خانواده‌ها مطرح شده است و براساس آن تلاش‌هایی توسط مدارس غیردولتی برای جذب دانش‌آموز انجام می‌شود. بدین صورت که مشاوران مدارس غیردولتی با حضور در مدارس دولتی، برای دانش‌آموزان از رشته‌های هنرستانی می‌گویند.

هرچند این طرح از سوی آموزش و پرورش مورد تأیید است اما در این ماجرا سوءاستفاده‌هایی نهفته است؛ به عنوان مثال در معرفی رشته‌های هنرستانی، مدارس غیردولتی اقدام به تبلیغ خود برای جذب دانش‌آموز می‌کنند همچنین این حضور صرفا مختص هنرستان‌ها نیست بلکه دبیرستان‌های غیردولتی نیز از این فرصت استفاده کرده و با حضور در مدارس دانش‌آموزان را به ثبت‌نام در رشته تجربی مدرسه خود تشویق می‌کنند.

در همین رابطه محسن حسینی مقدم مدیرکل آموزش‌های فنی و حرفه‌ای وزارت آموزش و پرورش در پاسخ به اینکه آیا هنرستان‌های غیردولتی مجاز به حضور در مدارس دولتی و معرفی خود هستند؟ اظهار کرد: با توجه به اینکه دانش‌آموزان پایه نهم باید انتخاب رشته انجام دهند، از مدیران هنرستان‌ها خواسته‌ایم با حضور در دوره متوسطه اول نسبت به معرفی رشته‌های هنرستانی اقدام کنند.

وی افزود: براین اساس مدیران هنرستان‌های دولتی و غیردولتی با حضور در دوره متوسطه اول رشته‌های هنرستانی را برای دانش‌آموزان و خانواده‌ها تشریح می‌کنند و براین اساس دانش‌آموزان را برای ادامه تحصیل در هنرستان‌ها تشویق خواهند کرد.

مدیرکل آموزش‌های فنی و حرفه‌ای وزارت آموزش و پرورش ادامه داد: یکی از برنامه‌های وزارت آموزش و پرورش سوق دادن دانش‌آموزان به سمت رشته‌های هنرستانی است و با توجه به اینکه در سال تحصیلی ۹۷-۹۸ هنرستان‌ها سه پایه می‌شوند و ظرفیت موجود در بخش دولتی پاسخگو نیست، در نظر داریم دانش‌آموزان را به سمت هنرستان‌های غیردولتی هم سوق دهیم.

حسینی مقدم تصریح کرد: به دلیل آنکه هزینه هنرستان‌های غیردولتی بالا است خانواده‌ها تمایل زیادی به ثبت‌نام فرزندانشان ندارند علت بالا بودن هزینه‌ها نیز به دلیل دروس کارگاهی در هنرستان‌ها است.

انتهای پیام/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *