سخنگوی کمیسیون قضایی: از حذف انحصار در قضاوت و وکالت استقبال می‌کنیم

حجت‌الاسلام حسن نوروزی در گفت‌وگو با خبرنگار قضایی خبرگزاری تسنیم در پاسخ به سؤالی در خصوص طرح « پذیرش و آموزش حرفه وکالت» اظهار کرد: برای بتوان از ظرفیت فارغ‌التحصیلان حقوق استفاده در مراکز حقوقی استفاده کرد، چنین طرحی مطرح شده است؛ البته هنوز در دستور کار مجلس به عنوان طرح قرار نگرفته است اما صحبت‌هایش وجود دارد و ما از این موضوع و هر چیزی که وضعیت وکالت را سر و سامان دهد، استقبال می‌کنیم.

وی با بیان اینکه موافق حذف ظرفیت از آزمون وکالت است گفت: معتقدیم هر چه وضعیت آزادتر باشد و انحصار از بین برود، به نفع مردم است. در حقیقت در مسائل اقتصادی و اجتماعی هر چه انحصار کم شود و اختیارات از یک مجموعه‌ای که فقط امر و نهی بکند، گرفته شود، مردم سود می‌برند. اینکه فقط یک جمع خاصی به حرفه وکالت دست یابند را قبول نداریم؛ البته نمی‌گوییم نظارت و کنترل نباشد. 

نوروزی ادامه داد: جهان به طرفی پیش رفته که کنکور را حذف کرده است و همه می‌توانند در دانشگاه‌ها تحصیل کنند و به نوعی انحصار را حذف کردند و هر کسی بر اساس توان علمی خود می‌تواند مدرک بگیرد.

این نماینده مجلس شورای اسلامی در پاسخ به این سؤال که منتقدان حذف ظرفیت می‌گویند چرا حذف ظرفیت از حرفه قضاوت و سردفتری اسناد رسمی برداشته نمی‌شود و فقط درباره وکالت چنین موضوعی مطرح می‌شود گفت: ما معتقدیم در حوزه قضاوت و وکالت نیز باید انحصار برداشته شود. هر چه انحصار کمتر باشد، قدرت انتخاب مردم افزایش می‌یابد. در بحث قضاوت نیز این موضوع صدق می‌کند؛ وقتی یک جمع یا صنف خاصی برای قضاوت انتخاب می‌شوند، هر چه قدر هم بازرسی و نظارت وجود داشته باشد، باز هم می‌بینیم اشکالات زیاد است.

نوروزی تصریح کرد: وقتی در بحث قضاوت، سردفتری اسناد رسمی یا وکالت انحصار پیش می‌آید خیلی‌ها برای خود حاشیه امن می‌بینند و برای مردم مشکل ایجاد می‌شود.

انتهای پیام/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *