کیفیت هوای یک مرکز استان ناسالم شد/هوای پاک در ۱۱ استان کشور

به گزارش خبرنگار اجتماعی باشگاه خبرنگاران پویا؛ سازمان حفاظت محیط زیست در آمارگیری روزانه خود شاخص کیفی هوای کلان‌شهرها و مراکز استانها در ۲۴ ساعت گذشته منتهی به عصر امروز (سه‌شنبه چهاردهم فروردین  ماه ۹۷) را به‌طور کامل مورد بررسی قرار داد.

بر اساس گزارشهای مرکز کنترل و پایش محیط زیست کشور، شاخصهای ذرات معلق کمتر از ۲٫۵ میکرون و آلاینده‌های جوی فقط در یزد بیشتر از حد انتظار وجود داشته است.

عدد شاخص ذرات معلق و آلایندگی در شهر یزد بر روی نمودار ۱۰۴ قرار گرفت که بیانگر شرایط ناسالم برای گروههای حساس است و این افراد یا بیماران نباید در مرکز استان تردد داشته باشند.

طبق گزارشهای به‌دست‌‌آمده  ۱۴ مرکز استان شرایط مناسب‌تری را داشتند و کیفیت هوای آنها در وضعیت سالم قرار گرفت و ساکنان این استانها که تهران نیز جزو آنها بود به‌سبب وزش باد موقتی، بارش باران پراکنده و عدم وارونگی دما، هوای بهتری را استنشاق کردند.

اما کیفیت هوای ۱۱ مرکز استان کشور در شرایط پاک قرار گرفت که ساری با شاخص ۲۶ پاک‌ترین مرکز استان کشور نام گرفت.

بنابر تمهیدات اندیشیده‌شده از سوی مسئولان اگر شاخص عددی ذرات معلق کمتر از ۲٫۵ میکرون بین ۵۰ تا ۱۰۰ باشند شرایط کیفیت هوا سالم است و شرایط ناسالم برای گروههای حساس نیز به میانگین عددی ۱۰۰ تا ۱۵۰ تعلق می‌گیرد اما اگر اعداد از ۱۵۰ تا ۲۰۰ قرار گیرند به این شرایط کیفیت هوا در وضعیت قرمز یا شرایط اضطرار گفته می‌شود و کیفیت هوا در این میانگین برای همه افراد ناسالم خواهد بود.

انتهای پیام/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *