حق آموزش متفاوت دانش‌آموزان تیزهوش را نمی‌توان نادیده گرفت

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، فاطمه مهاجرانی در برنامه تلویزیونی پرسشگر با اشاره به تصویب طرح حذف آزمون ورودی مدارس سمپاد و سایر مدارس خاص اظهار کرد: جریان نخبه پروری در ایران به هیچ عنوان نه به این آزمون ارتباط دارد و نه قرار است خدشه‌ای به آن وارد شود. بنیاد نخبگان امر شناسایی را به آموزش و پرورش محول کرده است.

وی با اشاره به اینکه نباید از انسان‌هایی که دوستشان دارید بت بسازید زیرا اگر فرو بریزند بی خدا خواهید بود، گفت: از تصمیمات نیز نباید بت ساخت، در جامعه ما این تصمیمات و بت‌سازی‌ها مقداری غلیظ است در حالی که هر تصمیمی نقاط قوت و ضعفی دارد. این تصمیم نه بهترین تصمیم است و نه بدترین تصمیمی که آموزش و پرورش تا کنون گرفته است.

رئیس مرکز ملی پرورش استعدادهای درخشان و دانش پژوهان جوان ادامه داد: این تصمیم را شورای عالی آموزش و پرورش به تصویب رسانده و قطعا جلسات و بررسی‌های کارشناسی درباره آن صورت گرفته و قطعا عده‌ای با آن مخالف بودند اما وقتی مصوبه به تایید رئیس جمهور رسید به مثابه قانون و برای ما لازم الاجراست.

* نمی‌توان حق آموزش متفاوت دانش‌آموزان تیزهوش را نادیده گرفت

مهاجرانی با تاکید بر اینکه سمپاد به هیچ عنوان تعطیلی‌پذیر نیست و وزیرآموزش و پرورش هم تصریح کرده سمپاد در دوره دوم متوسطه حتما با کیفیت پیش می‌رود و قرار نیست افرادی که استعداد ویژه دارند را دست کم بگیریم، گفت: استعداد، استحقاق می‌آورد و نمی‌توان حق آنها را نادیده گرفت. اگر فردی آی کیو ۱۴۰ دارد نباید حق آموزش متفاوت را از او بگیریم. در سند تحول هم تفکیک حداقلی آمده است.

وی ادامه داد: اگر نُرم ورود به این مدارس را رعایت کرده بودیم و از هر ۱۰۰ نفر، دو نفر وارد سمپاد می‌شدند شاید اکنون دوره اول متوسطه هم سر جایش بود. متاسفانه با نگاه پیشگیرانه در سمپاد حرکت نکردیم.

رئیس مرکز ملی پرورش استعدادهای درخشان و دانش پژوهان جوان با بیان اینکه نخبه پروری در ایران پدری محکم و مهربان به نام مقام معظم رهبری دارد گفت: انتقاداتی به بنده درباره عدم اظهار نظر در این چند روزه وارد شد در حالی که وزیر در این باره صحبت کرده بودند و نیازی به اعلام نظرم در این باره نبود.

مهاجرانی تاکید کرد: اکنون موضع، موضع سمپاد نیست بلکه موضع آزمون است. باید بررسی کرد چرا این آزمون اینقدر داوطلب دارد؟ چه اتفاقی افتاده است؟

* بچه‌های سمپاد ارزش‌های این کشورند

وی با بیان اینکه اگر بگوییم دانش‌آموزان سمپادی تک بعدی تربیت می‌شوند در حقشان جفا کرده‌ایم، گفت: ما حتی در مناطق عشایری هم سمپاد داریم و در رشته علوم انسانی هم پذیرش داریم. مدارس سمپاد تربیت در ساحت‌های چندگانه را محقق می کنند. بچه‌های سمپاد ارزش‌های این کشورند، جلوی جفا به این‌ها را بگیرید.

* در سنجش استعدادهای درخشان یک یا دو هوش را می‌سنجند

رئیس مرکز ملی پرورش استعدادهای درخشان و دانش پژوهان جوان  با اعلام اینکه  در حال برنامه‌ریزی برای ورود به حیطه فنی و حرفه‌ای و مهارتی هستیم، تصریح کرد: مساوات با عدالت متفاوت است ما می‌خواهیم عدالت آموزشی داشته باشیم. متاسفانه روی یکی دو گونه از هوش در سنجش‌ها تاکید می‌شود اما هیچ جا نگفته‌ام که آزمون استاندارد نیست.

وی با بیان اینکه امسال هم با روال قبل در دوره دوم متوسطه جلو می‌رویم،اظهار کرد:  قطعا برای دوره دوم برنامه‌هایی داریم.تعطیلی دوره اول سمپاد برای بنده خوشایند نبود و تلاش هم کردم اما شورای عالی آموزش و پرورش به این مصوبه رای داد و معنای آن این است که نتوانستیم رایی بر رد آن بگیریم. یقینا باید به دنبال راه‌های جایگزین باشیم. طرح شهاب را باید با جدیت بیشتری دنبال کنیم و استعدادهای متنوع را بهتر بشناسیم.

مهاجرانی افزود: تلاش می‌کنیم از موقعیت روبرو به عنوان فرصت استفاده، ساختار مجموعه را تقویت و کیفیت بخشی و قوت بخشیدن به طرح شهاب و المپیادها را به شدت دنبال کنیم.

انتهای پیام

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *