آلودگی در شهرهای بزرگ و خطری به نام "بیماری‌ کلانشهرها"

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، مقامات کشور چین برای جلوگیری از آنچه “بیماری کلانشهر” عنوان شده جمعیت شهر شانگهای را روی ۲۵ میلیون نفر ثابت نگه‌ خواهند داشت.

بر اساس گزارش روزنامه گاردین، قرار است شهرداری  با وضع قوانین جدید و برای پیشگیری از بیماری‌های مرتبط با آلودگی هوا  اجازه ساخت‌و ساز روی زمین‌های موجود در شانگهای را محدود کند.

شانگهای یکی از شهرهای بندری و مراکز مهم تجاری و صنعتی چین محسوب می‌شود و این طرح در قالب پیشنهاداتی است که برای مقابله با آلودگی و کمبود خدمات‌رسانی تا سال ۲۰۳۵ در این شهر اجرایی شود.

در قالب این طرح قرار است جمعیت این کلانشهر چین به ۲۵ میلیون نفر کاهش یابد و این روند به سمت کاهش ادامه یابد.

طبق اعلام شورای شهر شانگهای این تصمیم بخشی از طرح اصلی شانگهای برای سال‌های ۲۰۱۷-۲۰۳۵ خواهد بود که سازمان ها دولتی آن را تصویب کرده‌اند.

رسانه‌های دولتی چین از بیماری‌های تحت تاثیر آفتاب، آلودگی محیط زیست، ترافیک سنگین و کمبود خدمات عمومی تحت عنوان “بیماری کلانشهرها” یاد می‌کنند.

این در حالی است که بعضی از کارشناسان در مورد امکان اجرایی بودن این طرح‌ها گفته‌اند که این طرح “غیر عملی” و “علیه روند توسعه اجتماعی” است.

دولت در ماه سپتامبر محدودیت مشابهی را برای پکن در نظر گرفت و اعلام کرد جمعیت این شهر نباید تا سال ۲۰۲۰ به ۲۳ میلیون برسد؛ این در حالی است که پکن در سال ۲۰۱۴ جمعیتی حدود ۲۱٫۵ میلیون نفر را تجربه کرد.

پیش از این مقامات مسئول در پکن ده‌ها هزار کارگر مهاجر را در نوامبر سال گذشته از خانه‌هایشان اخراج کردند و دلیل این امر را ناامن بودن ساختمان‌ها مطرح کردند.

این در حالی است که بسیاری از شهرهای  بزرگ چین نیز با افزایش قیمت‌های خانه مواجه هستند.

خبرگزاری رسمی Xinhua سال گذشته اعلام کرد که جمعیت دائمی شانگهای در پایان سال ۲۰۱۵، در حدود ۲۴٫۱۵ میلیون نفر بوده است.

انتهای پیام/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *