قانون در مسیر فتح فریدونکنار + فیلم

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، مبارزه با صید، کشتار و عرضه غیرقانونی پرندگان مهاجر در فریدونکنار، سرخرود و ازباران هرچند با وجود تبدیل شدن به یک مطالبه قاطع اجتماعی، روندی کند را طی کرده اما در سال جاری عزمی راسخ برای تحقق آن در میان مسئولان اجرایی کشور به ویژه سازمان حفاظت محیط زیست مشاهده می‌شود و به نظر می‌رسد سکوت چند ساله مقامات محلی در برابر این تخلفات و حتی حمایت‌های اخیرشان از صیادان هم دیگر نمی‌تواند اوضاع را به سود صیادان پیش ببرد.

صیادان و دامگاهدارانی که چند سالی است، دیگر به روش‌های سنتی صید آباء و اجدادی‌شان قانع نبوده و درآمد هنگفتی که به روش‌های جدید و غیرقانونی، از نسل‌کشی پرندگان مهاجر حاصل کرده‌اند به مذاقشان خوش آمده طی روزهای گذشته ابلاغیه‌‌ای دریافت کرده‌اند که بر اساس آن، فرصتی هفت روزه برای جمع‌آوری ابزار غیرقانونی صید در اختیارشان قرار داده شده.

این ابلاغیه بر اساس مصوبه شورای تامین استانداری مازندران برای متخلفان ارسال شده و بر اساس آن، در صورتی که متخلفان تا پایان زمان تعیین شده، ابزار غیرقانونی صید از قبیل کرس و تورهای هوایی را جمع‌آوری نکنند با برخورد قضایی مواجه خواهند شد. متخلفانی که توجیهشان برای استفاده از ابزار غیرقانونی به منظور نسل‌کشی پرندگان مهاجر این است که در زمین‌های شخصی خود به صید مشغول هستند.

سرهنگ جمشید محبت‌خانی، فرمانده یگان حفاظت محیط زیست کشور روز گذشته در پاسخ به این ادعا به رسانه‌ها گفت: حق مالکیت بر زمین‌ها دلیلی برای ارتکاب جرم نیست. محیط‌بانان با مشاهده جرم، موارد را به حوزه قضایی منعکس می‌کنند و دستگاه قضایی اختیارات ویژه‌ای را در این زمینه  به محیط‌زیست اعطا کرده است.

صید، کشتار و عرضه غیرقانونی پرندگان مهاجر علاوه بر آسیب جبران‌ناپذیر به سرمایه‌های بین‌المللی حیات وحش و تخریب وجهه کشورمان در مجامع عمومی، هر ساله خساراتی سنگین را به صنعت مرغداری و در نتیجه اقتصاد کشور وارد می‌کند. به طوری که سال گذشته در نتیجه شیوع آنفلوانزای فوق حاد پرندگان که به معدوم‌سازی ۱۲ میلیون قطعه مرغ انجامید، در سکوت، بیش از هزار و پانصد میلیارد تومان خسارت، به اقتصاد کشور تحمیل شد.

در ادامه فیلمی از فعالیت اخیر بازار پرنده‌فروشان فریدونکنار را مشاهده می‌کنید. بازاری که به صورت غیرقانونی فعال است و با عرضه غیربهداشتی لاشه پرندگان مهاجر، نقشی به‌سزا در انتشار ویروس آنفلوانزای فوق حد پرندگان در جامعه ایفا می‌کند:

 

 

انتهای پیام/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *