آمادگی کامل مرز مهران برای تردد زائران اربعین حسینی

به گزارش خبرگزاری تسنیم از ایلام، موسم اربعین که فرا می‌رسد خیل مشتاقات زیارت حرم سرور و سالار شهیدان به سوی مرزها گسیل می‌شود تا به کربلای معلی عزیمت کنند.

یکی از مرزهای چهارگانه برای تشرف زائران به زیارت عتبات عالیات در کشور عراق مرز مهران در استان ایلام است که این روزها شاهد حضور صدها هزار از مشتاقان و زوار حضرت سیدالشهدا(ع) است.

مسئولان کشور و استان ایلام برای تردد آسان و بهتر زائران از مرز مهران تدابیری اندیشیده‌اند و در همین ارتباط جلساتی را نیز برگزار کردند.

تردد ۵۰ درصد زائران از مهران

 به همین منظور سردار حسین اشتری فرمانده نیروی انتظامی کشور در سفر به ایلام از مرز مهران بازدید کرد و از نزدیک در جریان خدمات‌رسانی به زائران کربلا قرار گرفت.

همچنین با حضور فرمانده نیروی انتظامی کشور جلسه کمیته انتظامی امنیتی نیروی انتظامی در پایانه مرزی مهران در استان ایلام تشکیل شد.

سردار اشتری در این جلسه اظهار داشت: بیش از ۵۰ درصد زائران سرور و سالار شهیدان از مرز مهران در مراسم اربعین حسینی حضور می‌یابند.

وی افزود: از ایام اربعین حسینی ۲۰ هزار نیروی کمکی از مرکز و استان‌های معین برای کمک به نیروی انتظامی در استان‌های ایلام خوزستان و کرمانشاه اعزام می‌شود.

اعزام ۲۰ هزار نیرو به ۴ استان

فرمانده نیروی انتظامی کشور با اشاره به شور اشتیاق هموطنان برای زیارت کربلا گفت: مردم کشور ما هر ساله نسبت به سال‌های قبل حضور بیشتری در این مراسم دارند.

وی با بیان اینکه این کنگره عظیم انسانی سبب عزت و اتحاد مسلمانان می‌شود تصریح کرد: هر چه قدر این مراسم باشکوه در نظم و امنیت برگزار شود، موجب دلگرمی تمام آزادیخواهان خواهد شد و اگر مشکلی پیش بیاید دشمن شاد می‌شود.

سردار اشتری با تاکید بر این نکته که نیروی انتظامی با تمام امکانات و تجهیزات برای ۴ مرز مهران، شلمچه، چزابه و خسروی آماده کمک به استان‌های ایلام، خوزستان و کرمانشاه است، خاطرنشان کرد: نیروی انتظامی ۲۰ هزار نیروی کمکی به ۳ استان ایلام، خوزستان و کرمانشاه اعزام کرد که حدود ۶۰ درصد این نیروها در ایلام مستقر می‌شوند که این این مسئله نشان از اهمیت مرز مهران دارد.

وی بیان کرد: این ۲۰ هزار نیرو علاوه بر نیروها و امکاناتی است که استان‌های ایلام، خوزستان و کرمانشاه دارند.

هماهنگی بین نیروهای مسلح

فرمانده نیروی انتظامی کشور یادآور شد: بین نیروهای مسلح در استان از جمله سپاه، نیروی انتظامی و ارتش هماهنگی‌های مناسبی وجود دارد که این موضوع سبب تردد آسان تر زائران اربعین امسال می‌شود.

وی در ادامه به اقدامات ناجا در ایام اربعین اشاره کرد و گفت: نیروی انتظامی تردد زائران از مبدا حرکت در شهرهایشان تا پایانه‌های مرزی را می‌کند.

سردار اشتری در ادامه سخنان خود بر همراه داشتن مدارک لازم توسط زائران اربعین تاکید کرد و در همین ارتباط توضیح داد: امکان صدور ویزا در شهرهای منتهی به پایانه‌های مرزی وجود ندارد.

وی ساماندهی پارکینگ‌ها در مرز مهران را ضروری دانست و خاطرنشان کرد: اگر پارکینگ‌ها ساماندهی نشوند و نظم مناسبی نداشته باشند مردم و زائران ناراضی می‌شوند.

تردد اتباع خارجی از مرز شلمچه

فرمانده نیروی انتظامی کشور امنیت زائران را یکی از مهمترین دغدغه‌های پلیس اعلام کرد و گفت: دشمن به دنبال یک حرکت مذبوحانه است پس باید سعی و تلاشمان بر این باشد که امنیت زائران در اولویت اول کارمان قرار گیرد.

وی در ادامه به کنترل جمعیت در پایانه مرزی مهران اشاره کرد و یادآور شد: باید بر اساس ظرفیت‌هایی که عراقی‌ها پذیرش دارند و سالن اصلی پایانه نیز ظرفیت دارد کارها انجام شود تا مشکلی در این زمینه به وجود نیاید.

سردار اشتری به اقدامات انجام شده برای تردد آسان زائران اشاره کرد و گفت: با طرف عراقی جلساتی را برگزار کردیم که در این زمینه هماهنگی‌های مناسبی وجود دارد.

فرمانده نیروی انتظامی اظهار داشت: اتباع کشورهای خارجی از جمله اتباع افغانستان مرز شلمچه در استان خوزستان تردد می‌کنند.

تقویت مرزها با همکاری عراق

وی تصریح کرد: اتباع چند کشور خارجی از جمله کشورهای ترکیه و آذربایجان که مدیریت شده از مرزهای دیگر به جز شلمچه رفت و آمد می‌کنند.

همچنین جانشین معاون هماهنگ کننده ناجا امروز با سفر به استان ایلام از مرز مهران بازدید کرد.

سردار محسن فتحی‌زاده در بازدید از مرز مهران اظهار داشت:  مرز مهران برای زائران اربعین حسینی جذابیت بسیاری دارد به همین خاطر نیز باید زیرساخت‌های این مرز برای بلند مدت توسعه یابد.

وی در ادامه بیان کرد: با کمک مرزبانی و همراهی با طرف عراقی جهت تقویت مرزها گام‌هایی خوبی برداشته‌ایم و نیروهای کافی برای تقویت مرزها اعزام شده است.

جانشین معاون هماهنگ کننده ناجا خاطرنشان کرد: همچنین ملاحظات ترافیکی برای تردد راحت زائران در نظر گرفته است.

راه اندازی ۴۷ ایستگاه تلفیق پلیس

سردار نورعلی یاری فرمانده نیروی انتظامی استان ایلام نیز با اشاره به برنامه‌های اجرا شده اظهار داشت: طرح جامع اربعین  با محوریت سه حوزه کنترل جمعیت، مدیریت ترافیک و امنیت مرزی و پایانه مرزی مهران تدوین شده که در حال اجرا است.

وی با تاکید بر این نکته که همه امکانات و ظرفیت‌های استان برای اجرای ماموریت بزرگ اربعین بسیج شده‌اند، تصریح کرد: از ورودی استان در حمیل تا پایانه مرزی مهران ۴۷ ایستگاه تلفیقی پلیس از پلیس راه، پیشگیری و پلیس امنیت مسیر تردد زائران اربعین را تحت پوشش ترافیکی امنیتی و نظامی قرار می‌دهند.

فرمانده نیروی انتظامی استان ایلام ساماندهی پارکینگ‌ها در نقاط مختلف را از دیگر اقدامات امسال نیروی انتظامی در ایام اربعین اعلام کرد.

وی در همین ارتباط توضیح داد: با تجربیات سال‌های گذشته پارکینگ های موجود ساماندهی و برای ارائه خدمات مناسب و بهینه به شرکت‌های انتظام واگذار شدند که خدمات رسانی آنها در حال انجام است.

انتهای پیام/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *