کارگروه مسائل آموزشی اهل تسنن چه شروطی را نیاز دارد؟

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، در هفته‌های اخیر سیدمحمد بطحایی وزیر آموزش‌وپرورش در پیامی تویتری از تشکیل کارگروه ویژه مسائل آموزشی و پرورشی ⁧ اهل سنت خبر داد.

بطحایی درباره دلایل شکل‌گیری این کارگروه گفت: خانواده‌های دانش‌آموزان اهل تسنن نگرانی و انتقادهایی را در برخی از مسائل داشتند و به ما انتقال دادند.یکی از نگرانی‌ها و انتقادهایی که خانواده دانش آموزان اهل تسنن داشتند این بود که  مشکلاتی در  کتاب‌های درسی، برنامه‌های آموزش و پرورش دانش آموزان اهل سنت یا معلمان و نیروی انسانی شاغل در مدارس وجود دارد که آنان نمی‌دانند این مشکلات را به کجا بگویند و چگونه برطرف کنند.

علی‌اصغر جویباری که سه دهه سابقه فعالیت در آموزش‌وپرورش را دارد و هم‌اکنون دانشیار روانشناسی دانشگاه پیام نور است، معتقد است که کارگروه بررسی مسائل و مشکلات دانش‌آموزان اهل تسنن باید به نیازهای آنها و پس از آن ملزوماتی دیگر توجه داشته باشد.

وی با اشاره به اینکه باید ابتدا به این سوال اساسی جواب دهیم که صورت مسئله واقعی و ابعاد آن چیست؟ گفت: آیا مسئله اصلی موضوع معلم و کتاب درسی از نگاه اهل تسنن است یا ابعاد دیگری وجود دارد که باید تحلیل شود؟

این کارشناس آموزشی عنوان کرد:‌ هم‌اکنون توزیع جمعیتی اهل سنت در کشور بدین گونه است که در استان‌هایی مانند منطقه بلوچ نشین سیستان وبلوچستان، بخشی از استان کردستان که تا آذربایجان غربی امتداد دارد و استان گلستان شاهد حضور شهروندان اهل سنت هستیم و  در این مناطق باید برای تفاوت‌های احتمالی دانش‌آموزان اهل سنت تفکر شود.

جویباری مطرح کرد:‌ در سه یا چهار دهه گذشته تحولات جمعیتی ناشی از مهاجرت را در کل کشور شاهد هستیم و شهروندان اهل تسنن هم‌اکنون تحت تاثیر مهاجرت در شهرهای مختلف ایران زندگی می‌کنند همچنین اقلیت کوچکی از جمعیت مهاجر افغانستانی مشمول گروه اهل تسنن می‌شوند.

وی عنوان کرد:‌ نکته دومی که باید به آن اندیشید این است  در مناطقی از کشور که اهل سنت اکثریت هستند و ممکن است مدرسه خاصی داشته باشند، تحت تاثیر پدیده مهاجرت شیعیان نیز در کنار اهل تسنن زندگی می‌کنند و فرزندان آنها در کنار اهل تسنن به مدرسه می‌روند. آموزش‌وپرورش در چنین شرایطی چه راه حل‌هایی را برای این دانش‌آموزان دارد؟

این کارشناس آموزش‌وپرورش ادامه داد:‌در برخی کتاب‌های درسی مانند دینی آموزش های مذهبی خاص اهل تسنن ارائه می‌شود که دروس آن توسط خود آنها نوشته شده است و در مدارس ویژه آنها تدریس می‌شود اما اهل سنتی که در تهران به صورت مهاجر حضور دارند چه کتابی را در زنگ دینی فرامی‌گیرند؟

جویباری بیان کرد: اگر در مناطقی از کشور که اهل تسنن سکونت دارند کتاب درس تعلیمات دینی ویژه اهل سنت باشد اگر چند دانش آموز شیعه باشند کتاب درسی دینی کدام است و توسط چه معلمانی تدریس می شود؟

وی با اشاره به اینکه جمعیت کلان ایران شیعه است و قانون اساسی کشور نیز براین اساس است، خاطرنشان کرد: در کتاب‌های درسی کشور ما نمی‌دانیم در درسی غیر از تعلیمات دینی مانند اجتماعی و ادبیات فارسی، اهل سنت نسبت به بعضی از موضوعات درسی داخل این کتاب‌ها چه انتظارات یا نقدهایی دارند؟ به عنوان مثال ممکن است نسبت برخی مطالب موجود در کتاب‌های درسی غیر از تعلیمات دینی نقدهایی را داشته باشند.

این کارشناس آموزشی ادامه داد: آموزش مذهبی ویژه اهل تسنن می‌تواند با رعایت مسائل راهبردی نظام جمهوری اسلامی ایران اتفاق بیفتد و نه تنها دغدغه وحدت ملی و اختلافات مذهبی را ایجاد نکند بلکه بر روی وحدت دینی اثر مثبتی داشته باشد.

وی افزود: برخی از دانش‌آموزان اهل تسنن در مدارس عادی درس می‌خوانند و برخی نکات آموزشی ممکن است با باورهای آنها همخوانی نداشته باشد بنابراین با مواجهه فعال در این مسئله می‌توانیم کدورت در روابط بین مذهبی را به عامل وحدت ملی تبدیل کنیم.پس  از تقاضای مولوی عبدالحمید از دفتر رهبر معظم انقلاب مبنی بر استفاده از ظرفیت اهل سنت در اداره کشور، تعمیق همکاری‌ها میان شیعیان و اهل تسنن مورد توجه بیشتری قرار گرفت.

جویباری خاطرنشان کرد: آموزش اهل تسنن موضوعی نیست که آموزش‌وپرورش به تنهایی بتواند راجع به آن تصمیم بگیرد و تبعاتی را به همراه خواهد داشت و باید به نظرات مراجع توجه شود و در این مرحله باید به جای اینکه کارگروه تشکیل شود نشست مشورتی شکل بگیرد.

این کارشناس آموزشی گفت: در این نشست عده‌ای از کارشناسان مراکز آموزش مذهبی اهل شیعه که اکثریت در ایران هستند حضور داشته باشند تا به مراجع گزارش دهند همچنین عمای اهل سنت و متخصصان تعلیم و تربیت نیز حضور داشته باشند تا موضوع را  بررسی و راه حل‌ها را پیدا و اعلام کنند.

وی خاطرنشان کرد: ما نمی توانیم به خاطر مسائل ملی به این موضوع ورود نکنیم به هر حال یک کودک شیعه که در مناطق اهل ستنن نشین کشور ساکن است در زنگ دینی آنها آموزش‌هایی می‌بیند و یک کودک اهل سنت در تهران نیز به دلیل مهاجرت در زنگ تعلیمات دینی آموزش‌هایی را می‌بیند که با عقایدشان همخوان نیست.نادیده انگاشتن این موضوع یعنی چشمپوشی از راه حل مسائلی که به وحدت بیشتر کشور می‌انجامد.

انتهای پیام/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *